Дорожня карта вступника
до фахового коледжу
Вступити до фахового коледжу для здобуття фахової передвищої освіти можуть особи, які здобули базову середню освіту (9 класів), повну загальну середню освіту (11 класів); освітньо-кваліфікаційний рівень кваліфікованого робітника чи молодшого спеціаліста, а також особи, які здобули будь-який ступінь вищої освіти.
Про ступінь "Фаховий молодший бакалавр"
Фаховий молодший бакалавр – це освітньо-професійний ступінь передвищої освіти, що здобувається переважно у фахових коледжах.
Цей ступінь фахової передвищої освіти присуджується закладом освіти в результаті успішного виконання студентом освітньо-професійної програми. Підготовка фахових молодших бакалаврів здійснюється за освітньо-професійними програмами відповідно до галузей знань і спеціальностей.
Здобуття фахової передвищої освіти спрямоване на формування та розвиток кваліфікації, що підтверджує здатність особи до виконання типових спеціалізованих завдань у певній професії.
Ці завдання можуть бути пов’язані з виконанням виробничих завдань підвищеної складності та здійсненням обмежених управлінських функцій, що характеризуються певною невизначеністю умов.
Особи, які здобули фахову передвищу освіту, отримують диплом фахового молодшого бакалавра з додатком до диплома. Документи про фахову передвищу освіту видаються закладами фахової передвищої освіти та іншими суб’єктами надання фахової передвищої освіти за місцем навчання.
Фаховий коледж
Фаховий коледж – це заклад освіти, який провадить освітню діяльність, пов’язану із здобуттям фахової передвищої освіти. Він може забезпечувати поєднання теоретичного навчання з практичним навчанням на робочих місцях, а також проводити дослідницьку, творчу мистецьку, або спортивну діяльність.
Фаховим коледжем може бути як окремий заклад освіти, так і структурний підрозділ університету, інституту чи іншої юридичної особи.
Крім фахової передвищої освіти, фаховий коледж також може забезпечувати здобуття повної загальної середньої освіти.
Обсяги та строки навчання
Обсяг освітньо-професійної програми фахового молодшого бакалавра визначається у кредитах Європейської кредитно трансферної-накопичувальної системи (ЄКТС).
Один кредит становить 30 годин. Максимальне річне навантаження на студента не може становити більше ніж 60 кредитів на рік. Для того щоб стати фаховим молодшим бакалавром, студент повинен протягом навчання у фаховому коледжі набрати кредити ЄКТС у кількості, яка залежить від рівня освіти вступника.
Так, якщо вступник має базову середню освіту (тобто вступає після 9 класу), то для того щоб стати фаховим молодшим бакалавром, він повинен набрати 180-240 кредитів ЄКТС та провчитися 3-4 роки.
Якщо студент має профільну середню освіту за відповідним або спорідненим профілем, то йому достатньо буде отримати 120-180 кредитів (2-3 роки навчання). При цьому, до 60 з цих кредитів можуть бути перезараховані, якщо він вже складав аналогічні предмети за попереднім місцем навчання.
Якщо ж студент вже має професійну (професійно-технічну) освіту, фахову передвищу або вищу освіту, то кількість необхідних кредитів визначається відповідним фаховим коледжем з урахуванням визнання раніше здобутих результатів навчання. Обсяг такої програми становить не менше 50 відсотків загального обсягу освітньо-професійної програми на основі профільної середньої освіти, тобто не менше ніж 60-90 кредитів (1-1,5 роки навчання).
Хто має право вступити на бюджет?
Право безоплатно здобувати фахову передвищу освіту на конкурсній основі мають усі громадяни України, якщо вони здобувають цей рівень освіти вперше.
Це обмеження не застосовується до учасників бойових дій.
Право на здобуття фахової передвищої освіти нарівні з громадянами України, зокрема за кошти бюджету, мають і певні категорії іноземців (іноземці та особи без громадянства, а також закордонні (тобто етнічні) українці, які постійно проживають в Україні; особи, яких визнано біженцями; особи, які потребують додаткового захисту).
Щодо громадян російської федерації та республіки бєларусь, які не мають посвідки на тимчасове (постійне) проживання в Україні, то такі вступники у 2025 році приймаються на навчання за індивідуальним дозволом МОН.
Чи можна навчатися одразу на кількох спеціальностях?
Особи, які навчаються в закладах, що надають фахову передвищу освіту, мають право на здобуття освіти:
-
одночасно за кількома освітньо-професійними програмами (тобто за різними спеціальностями) у закладі фахової передвищої освіти;
-
у кількох закладах фахової передвищої (вищої) освіти за різними формами здобуття освіти (наприклад, за денною та заочною).
При цьому не допускається одночасне навчання на бюджеті за двома чи більше спеціальностями (спеціалізаціями, освітніми програмами, рівнями, ступенями, формами здобуття освіти). Тобто безоплатно можна отримати тільки одну освіту.
Строки вступу на фахового молодшого бакалавра
Особи, які можуть вступати на фахового молодшого бакалавра (денна форма навчання) поділяються на три категорії:
- ті, що вступають на основі базової загальної середньої освіти;
- ті, що вступають основі повної загальної або профільної середньої освіти;
- інші категорії (ті, що вступають на основі освітньо-кваліфікаційного рівня кваліфікованого робітника та інші).
Строки вступу для кожної з цих категорій відрізняються. Також різняться строки вступу для тих абітурієнтів, хто вступає на іншу (крім денної та дуальної) форму навчання (тобто планує навчатися заочно).
Вступ на основі базової середньої освіти (9 класів)
Реєстрація електронних кабінетів вступників і завантаження необхідних документів розпочинається 25 червня та завершується 20 жовтня.
Прийом заяв і документів проводять із 1 липня до 14 липня (до 18:00). Може проводитися додатковий прийом документів для вступників на контрактну форму навчання за умови додаткового зарахування не пізніше 20 жовтня.
Творчі конкурси та індивідуальні співбесіди проводять із 15 липня до 23 липня.
Не раніше 14:00 23 липня і не пізніше 12.00 25 липня оприлюднюють рейтинговий список абітурієнтів, які вступають на основі вступних випробувань (зокрема за співбесідою), із зазначенням рекомендованих до зарахування. Його формують на основі конкурсного бала за кожною конкурсною пропозицією з повідомленням вступників про отримання чи неотримання права здобувати фахову передвищу освіту за бюджетні кошти.
До 12:00 29 липня вступники на бюджет, які отримали рекомендації до зарахування, мають виконати вимоги до зарахування.
Особи, які отримали рекомендації до зарахування на бюджет, але не виконали вимоги до зарахування до 12:00 год 29 липня, на цю конкурсну пропозицію зараховані бути не можуть.
Після виконання вступниками вимог до зарахування списки вступників, рекомендованих до зарахування, оновлюються. Вступникам, з урахуванням їх черговості в рейтинговому списку, можуть бути надані рекомендації до зарахування на місця державного або регіонального замовлення, якщо такі місця з’явилися після оновлення списків, не пізніше 20:00 год 29 липня.
Вступники, які отримали рекомендації до зарахування після оновлення списків, мають виконати вимоги до зарахування на місця державного або регіонального замовлення – до 18:00 год 31 липня.
Зарахування відбувається:
- для вступників на бюджет – не пізніше 18:00 1 серпня;
- для вступників на контракт – не пізніше 4 серпня;
- у випадку додаткового зарахування – не пізніше 20 жовтня.
Не пізніше 8 серпня проводять переведення на вакантні бюджетні місця з контрактної форми навчання.
Вступ на основі повної загальної середньої освіти (11 класів)
З 1 липня розпочинається реєстрація електронних кабінетів вступників і завантаження потрібних документів. Електронні кабінети працюють до 20 жовтня.
5 липня розпочинають прийом заяв і документів.
Прийом заяв і документів закінчується:
- о 18:00 26 липня – для осіб, які вступають на основі співбесіди;
- о 18:00 2 серпня – для осіб, які вступають тільки на основі результатів національного мультипредметного теста.
Додатковий набір на контракт заклад фахової передвищої освіти може передбачити своїми Правилами прийому за умови додаткового зарахування не пізніше 20 жовтня.
Творчі конкурси та співбесіди проводять з 24 липня по 06 серпня включно.
Додаткові сесії співбесід для абітурієнтів, які вступають на контракт, визначаються відповідно до Правил прийому відповідного закладу освіти.
Списки осіб, рекомендованих до зарахування за кожною конкурсною пропозицією формуються на основі конкурсного бала або розгляду мотиваційних листів і оприлюднюються не раніше 12.00 7 серпня і не пізніше 12:00 9 серпня.
Вступники, які отримали рекомендації, мають виконати вимоги до зарахування на місця державного замовлення до 12:00 13 серпня.
Після виконання вступниками вимог до зарахування списки вступників, рекомендованих до зарахування, оновлюються. Вступникам, з урахуванням їх черговості в рейтинговому списку, можуть бути надані рекомендації до зарахування на місця державного або регіонального замовлення, якщо такі місця з’явилися після оновлення списків, не пізніше 12:00 год 14 серпня.
Зарахування на навчання за кошти фізичних або юридичних осіб відбувається не пізніше 12:00 год 30 серпня, додатковий набір – не пізніше 20 жовтня.
Переведення на бюджет із контрактної форми навчання проводять не пізніше 26 серпня.
Вступ інших категорій вступників
Для інших категорій вступників строки однієї або декількох чергових сесій прийому заяв та документів, конкурсного відбору і зарахування на навчання визначаються Правилами прийому закладу освіти.
При цьому прийом документів починається не раніше 01 липня, а зарахування на бюджетні місця закінчується не пізніше 31 серпня.
Зарахування на навчання за контрактом відбувається не пізніше 20 жовтня.
Які вступні іспити складають вступники
Конкурсний відбір на навчання для здобуття ступеня фахового молодшого бакалавра у 2025 році проходить на підставі індивідуальної усної співбесіди та розгляду мотиваційного листа.
Також усі вступники і на бюджет, і на контракт мають подати на розгляд приймальної комісії текст мотиваційного листа.
Програми індивідуальних усних співбесід і творчих конкурсів та вимоги до мотиваційних листів обов'язково оприлюднюються на сайтах закладів освіти. У програмах мають міститися критерії оцінювання підготовленості вступників.
Конкурсний бал при вступі
Конкурсний бал – це комплексна оцінка досягнень вступника, яка обраховується за результатами вступних випробувань та іншими конкурсними показниками з точністю до одиниці відповідно до цьогорічного Порядку прийому та Правил прийому відповідного закладу освіти.
Для вступу і на бюджет, і на контракт вступники проходять індивідуальну співбесіду, який проводиться в один етап.
Конкурсний відбір проводиться на основі конкурсного бала відповідно до Правил прийому.